listopada 29, 2018

PIOTR SPRAWIEDLIWY I INES DE CASTRO - HISTORIA MIŁOŚCI I MAKABRYW historii znanych jest wiele nieszczęśliwych związków i romansów.
Mamy Romea i Julię, Tristana i Izoldę, Abelarda i Heloizę. 
Portugalia ma zaś  króla Piotra (Pedro) Sprawiedliwego - Okrutnego i Ines de Castro.
 grobowiec króla piotra sprawiedliwego, klasztor Alcobaca, Piotr Sprawiedliwy i Ines de Castro  
Książę Piotr, będąc następcą tronu Portugalii, poślubił nakazaną przez ojca małżonkę - kastylijską księżniczkę Konstancję.


Nie w żonie jednak ulokował swoje uczucia, tylko w jej dwórce Ines de Castro.
Ich romans niepokoił króla, który obawiał się o polityczne konsekwencje tego związku i  ewentualne roszczenia Kastylii do tronu Portugalii.
Zesłał więc Ines do klasztoru, co jednak nie przerwało romansu, a wręcz go nasiliło, szczególnie po śmierci prawowitej małżonki księcia Piotra. Król zlecił więc zamordowanie kochanki syna. 


klasztor Alcobaca, Ines de Castro i Piotr Sprawiedliwy, grobowiec Ines de Castro

Zrozpaczony książę wzniecił bunt przeciwko królowi, ale nakłoniony przez matkę, pogodził się z ojcem. Uraz schował głęboko w sercu i poczekał na stosowny moment.
Kiedy jego ojciec zmarł, a on sam wstąpił na tron, okrutnie ukarał morderców Ines de Castro, nakazując wyrwać im serca. Ją samą ogłosił królową, twierdząc że była mu potajemnie poślubiona. 
Sześć lat po jej śmierci, Piotr Okrutny nakazał wydobyć zwłoki z grobu, posadzić je na tronie, koronować a szlachcie całować dłoń trupa i składać hołd jako królowej.
Czwórkę dzieci pochodzących z tego związku uznał za legalnych potomków portugalskiego tronu.


Makabryczna historia miłości Piotra do Ines, to jego jedyna skaza na życiorysie. W dziejach Portugalii zapisał się bowiem jako dobry władca, który przeprowadził wiele reform, stąd przydomek Piotr Sprawiedliwy .
Ines de Castro, już jako królowa, została ponownie  pochowana w klasztorze cystersów w Alcobaca w pięknym nagrobku, który stanowi lustrzane odbicie późniejszego grobu króla Piotra.
Kazał on umiejscowić te miejsca pochówku na przeciwko, skierowane głowami do siebie,  żeby w chwili Sądu Ostatecznego, mogli się zobaczyć i połączyć na zawsze. Piotr Sprawiedliwy i Ines de Castro, klasztor Alcobaca, grób Ines de Castro

klasztor Alcobaca w Portugalii, gród króla Piotra Sprawiedliwego, Piotr sprawiedliwy i Ines de Castro

Oba grobowce stanowią piękne, historyczne pamiątki tamtych czasów, kunsztowne, bogato zdobione zachowały się w bardzo dobrym stanie. Widoczne zniszczenia na nich, to jedynie  wina francuskich żołnierzy, z czasów wojen napoleońskich.


klasztor Alcobaca w Portugalii, Piotr Sprawiedliwy i Ines de Castro, grób Piotra Sprawiedliwego
Na obu nagrobkach widnieje napis:

"do końca świata"


I taką miłość, to ja rozumiem :-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz lub nie możesz zalogować się do Disqus, możesz komentować jako gość.
Należy wybrać opcję: "zarejestruj w Disqus", a kiedy otworzy się okienko wybrać : "wolę pisać jako gość".
Każdy komentarz czytam z uwagą i staram się odpowiadać.
Twoje pytanie na pewno nie pozostanie bez odpowiedzi.
Dziękuję, że tu zaglądasz :-)

Copyright © 2016 craft travels , Blogger