listopada 23, 2018

SANKTUARIUM W FATIMIE - MOJE DYLEMATY


Portugalia jest jednym z krajów europejskich o największej liczbie wyznawców religii katolickiej. Na świecie znana jest m.in. z tego, że na jej terenie doszło do objawień fatimskich.Sanktuarium w Fatimie to miejsce pielgrzymek wierzących z całego świata.
I czuje się tutaj zdecydowanie ducha wiary, nadziei i modlitwy. Szczególnie widząc ludzi chorych, ułomnych czy pokonujących drogę do miejsca objawień na kolanach.
Ja po wizycie tam, mam natomiast mieszane uczucia. 

Przybyłam tam pełna zapału i ciekawości, a potem ...
O moich dylematach napiszę jednak na końcu.Teren sanktuarium w Fatimie jest rozległy i  składa się 
z kilku elementów :


1. PLAC

Ogromny betonowy plac wypełnia środek całego kompleksu sanktuarium. Podobno jest on dwa razy większy, niż plac św. Piotra w Watykanie.


2 . BAZYLIKA MATKI BOSKIEJ RÓŻAŃCOWEJ W FATIMIE

Budynek od razu rzuca się w oczy, po wkroczeniu na plac. Zbudowany jest z miejscowego, bardzo jasnego kamienia, ze strzelistą wieżą i szerokimi bocznymi skrzydłami. W promieniach zachodzącego słońca wygląda magicznie.


Bazylika zdecydowanie dominuje na tym terenie i przyciąga uwagę. Powstała ona w miejscu, gdzie  bawiły się dzieci przed pierwszym objawieniem.
To tutaj odbywają się główne nabożeństwa polowe.
W jej wnętrzu znajdują się grobowce fatimskich pastuszków - dzieci którym objawiła się Matka Boska: Franciszka , Hiacynty i Łucji. 
 

3. POMNIK MURU BERLIŃSKIEGOFragment historycznego muru dzielącego Europę znalazł swoje miejsce w Fatimie, jako symbol boskiej ingerencji w jego rozpad.
Za przyczyną portugalskich emigrantów osiadłych w  Niemczech, dziś ten obiekt stanowi część sanktuarium.4. BAZYLIKA TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ 

To najnowszy obiekt powstały na terenie sanktuarium. Znajduje się na głównej osi placu, po przeciwnej stronie  Bazyliki Matki Boskiej Różańcowej.


Ogromny betonowy kloc, moim zdaniem niezbyt pasuje do stylu tego miejsca.
Dodatkowo moje emocje wzbudza fakt, że został  wybudowany za 80 mln euro zebranych z datków pielgrzymów.
Pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy była taka, że wiele wymiernego  dobra można poczynić za takie pieniądze dla innych ludzi. 
5. Kaplica Objawień.

Celowo pozostawiłam to miejsce na sam koniec mojej relacji.
Ulokowana z boku głównego placu i obu bazylik kapliczka, to ten święty punkt, w którym rosło drzewo, na którym dzieciom ukazała się Matka Boża.


Moim zdaniem ten skrawek ziemi, który stanowi sens tego miejsca, powinien być jego epicentrum. A stoi tam niewielka figurka, za szkłem,  przytłoczona dużym dachem.

I jeszcze jedno. 
Na straganach z dewocjonaliami, których jest  mnóstwo i sprzedaje się tutaj niestety dużo chińskiej tandety ( to jedyne miejsce w Portugalii gdzie ją zauważyłam), można znaleźć dziwaczne rzeczy.
Są to woskowe wota, symbolizujące różne części ciała, które spala się w intencji uzdrowienia.

Ale woskowe figurki dzieci wydały mi się co najmniej dziwaczne. Podobno taka praktyka istnieje też w innych sanktuariach.Odwiedzacie takie miejsca, podczas Waszych podróży?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli nie chcesz lub nie możesz zalogować się do Disqus, możesz komentować jako gość.
Należy wybrać opcję: "zarejestruj w Disqus", a kiedy otworzy się okienko wybrać : "wolę pisać jako gość".
Każdy komentarz czytam z uwagą i staram się odpowiadać.
Twoje pytanie na pewno nie pozostanie bez odpowiedzi.
Dziękuję, że tu zaglądasz :-)

Copyright © 2016 craft travels , Blogger